reede, 26. märts 2010

Kaks lihtsat köögiviljarooga ilma täpse retseptita

Juhtus koju rohkem köögivilju sel nädalal, nii et olen teinud neid ahjus ja potis ja vormis :)

Täiesti uskumatult hea köögiviljahautise või ühepajatoidu saab siis, kui on kapsast ja peeti. Tapvalt hea, ma ütleks isegi, sest eile võtsin seda kaks korda juurde ja oleks veel tahtnud. Kõht oli nii täis, et isegi õlu mahtus napilt sisse :) Ühesõnaga parimasse ühepajatoitu läheb kõigepealt sibul ja kapsas, siis kaalikas, peet, porgand ja kartul. Mulle meeldivad juurikad suhteliselt suurte tükkidena. Natuke vett või puljongit. Lisasin ka pisut tomatipüreed. Soola ja pipart muidugi. Ka sorts Worcesteri kastet, aga ma ei tea, kas see maitset andis, väga vähe panin.

Kapsast tegin ka lihtsalt ahjuvormi, selle, nami-namist pärit retsepti järgi. Panin terve kapsapea, kaks sibulat, kaks küüslauguküünt, ühe purgitäie konservtomatit, ühte kuivatatud ürtide segu ja hiljem peale juustu. Puljongit ka natuke. Kõik vormi ja foolium peale. Küpses veidi üle tunni ja siis päris pehmeks veel polnud saanud. Sobiks täiuslikult kiluvõileivaga (rukkileib ja kilufilee).

neljapäev, 25. märts 2010

Kamavahukook


Kamavahukook. Oli juustukookide (Lia Virkus ja Angeelika Kang) raamatus nimega kama-juustukook, kuid sama hästi võiks kartulitükkidega spinati-kikerhernesuppi kartulisupiks nimetada. Tegin seda vaid seetõttu, et juhtus kodus olema maamune ja suur pakk mascarponet, mille kasutamistähtaeg hakkas lähenema.
Põhi on valmistatud küpsistest ja võist, kattes siis vahukoor, vahustatud munavalge ja vahustatud munakollane. Püsti seisab želtiini abil.
Mõningaid koguseid ja tegemisjuhendit kohandasin natuke. Lisasin ka mõned veidramad kohad õpetusest. Ma ei ütle, et minu tegemisjuhised alati ideaalsed on, kuid mastaabid on ka veidi teised.
Kamavahukook
50 g võid
100 g Digestive küpsiseid (24 cm vormi jätkus napilt, nii et kindlam oleks ehk isegi 120 g panna)
4 muna - valge ja kollane eraldi (toatemperatuuril)
2 dl vahukoort
1 sidruni mahl
2 dl suhkrut
400 gr maitsestamata toorjuustu
4 tl vanillisuhkrut
6 spl kamajahu
3 tl želatiini
3 spl vett
1. Sulata või, purusta küpsised, sega läbi ja suru 24-26 cm lahtikäiva koogivormi põhja. Tõsta katte valmistamise ajaks külmkappi.
2. Vahusta munavalged kõvaks vahuks.
3. Vahusta vahukoor vanillisuhkruga.
4. Vahusta munakollased suhkruga (on öeldud "tugevaks vahuks", pigem sain nende kogustega heleda kreemi). Lisa munakollasevahule toasoe toorjuust ja vahusta veel veidi (oli öeldud tegelikult "vahusta kohevaks vahuks". ma ei tea, kas seda on võimalik saavutada) sidrunist pressitud mahl ja kamajahu.
5. Sega želatiin veega ja lase veidi paisuda. Sega (no pean tsiteerima raamatut: "ja sega veidi jahtunult vahustades toorjuustuvahu hulka". ok, munakollaste vahustamine võttis küll higi välja, nii et jah, vajasin ehk jahutamist, kuid zelatiin oli päris kindlasti segatud külma veega, siis see küll mingit jahtumist ei vajanud.. nii et ma ei teagi) želatiin niisiis toorjuustu ja munakollaseseguga. Lisa vahustatud koor ja ettevaatlikult ka munavalgevaht. Vala koogipõhjale ja tõsta vähemalt neljaks tunniks, aga parem oleks järgmise päevani külmkappi.
Väga vahuline ja üsna kerge jäi see kook, peab ikka kaks tükki sööma, et mingi tunne tekiks :) Võib-olla oli seda vahtu isegi liiga palju, et äkki peaks munavalget vähem panema... Siiski julgen julgelt soovitada proovida :)
(ei jää jälle tühje ridu, kas keegi teab, milles asi võiks olla?)

teisipäev, 23. märts 2010

Banoffee

Aeg ajalt pean ikka ja jälle nentima, et ei oska eriti hästi süüa teha. Mõned toidud tulevad ok-d, mõned päris head, aga tordivalmistamises olen ikka täiesti andetu. Ja uskumatu järjekindlusega. Ainult üks kord tuli mul tort suurepärane välja. See oli ema jõulupeole tehtud Mozart, loomulikult The Cook´s Bookis olnud retsepti järgi. Sellest raamatust õnnestuvad vist küll kõik toidud, no on hea raamat. Võin kiita iga kell :)

Banoffee torti olen ammu tahtnud teha, igasugused banaanidega magusad koogid on just minu maitse järele -rikkalikud ja rammusad. Kasutasin Good Foodist leitud retsepti, ainult et vahukomme ei lisanud. Dulce de lechet oleks võinud minu arust rohkem olla ja tordipõhja lõigud õhemad olla ja ilmselt oleks tulnud parem tort kui oleksin koogi lihtsalt tükkideks murdnud ja kausis vahukoore, dulce de leche ja banaanidega segamini seganud.
Ühesõnaga, maitsed olid head, aga tort kokkuvõttes polnud siiski päris õnnestunud. Kindlasti tuleb kellelgi paremini välja.


Magustoit kondenspiimast, banaanist ja küpsistest

Isetehtud kondenspiimast avastasin olude sunnil (st kogusin kappidest kokku kõik, millest magustoitu annaks teha) sellise magustoidu:
kergelt purustatud digestive küpsised, banaanilõigud, kodune kondenspiim ja piim. Pildil kausis on kõik komponendid lihtsalt, tegelikult sai neid muidugi rohkem ja lõpuks enne söömist valasin piimaga üle. No tõesti nii hea :) Lausa piinlikult kodune seal piima sees...

reede, 19. märts 2010

Suitsutursasupp


Kalasupp valmis seekord tänu nami-nami # 25 kooskokkamisele veidi teistsugune kui harjunud olen. Aluseks oli see tummise suitsutursasupi retsept siin. Muutsin tegelikult kõiki koguseid ja lisasin mõne asja, nii et panen siia ka oma variandi kirja.
1 porru
1 sibul
praadimiseks võid
4 kartulit
veidi lillkapsast ja brokolit
8 dl puljongit
4 dl piima
u kolmveerand suuremat karpi Merevaiku või muud juustu
200 gr suitsutursa liha (u 350 grammisest kalast (ilma peata) sain 200 gr)
veidi krevette soolvees
1. Lõika porru ketasteks ja sibul väikesteks tükkideks. Pane või potti, lisa porru ja sibul ja kuumuta u 5-8 min.
2. Koori kartulid, lõika kuubikuteks, lisa pehmenenud porrule-sibulale. Lisa puljong ja piim ning kuumuta keemiseni. Keeda tasakesi, kuni kartulid on peaaegu pehmed.
3. Lõika lillkapsas ja brokoli väikesteks õisikuteks. Lisa lillkapsas ja keeda veidike. Lisa merevaik, brokoli ja suitsutursk ja kuumuta mõni minut. Kui tuli on kinni keeratud, lisa krevetid.

pühapäev, 14. märts 2010

Kondenspiim

Kõigepealt keetsin kondenspiima Banoffee koogi tegemiseks. Kuna lapsele maitses väga, otsustasin järgmisel päeval ühe purgitäie veel keeta, hea sealt siis võtta lusikatäis magusnälja kustutamiseks. Tükk aega olin tahtnud ka teha Ragne blogist kodutehtud kondenspiima ja võtsingi selle ka käsile. Kahte ühes ei julgenud ette võtta ja ma polnud kindel, kas see toimiks.

Kui retseptis on vaja dulce de lechet, siis selle saab nii, kui keeta kinnist magusa kondenspiima purki umbes poolteist tundi rohkes vees. Saadud magus sobib hästi ka niisama söömiseks.
Veel jutte dulce de lechest:
nami-nami
not quite nigella
David Lebovitz

Kondenspiima tegemisest kirjutas hiljuti Ragne oma blogis ja ajas sellega paljudele isu peale. Ka mulle. proovisin järgi. Võtsin 1 liitri piima, 300 g suhkrut ja 1 tl vanillisuhkrut. Kuumutasin keemiseni ja keetsin päris tasakesi tund ja 15 minutit. Oletasin et keetma peab ilma kaaneta, nii et nii siis keetsingi. Segasin üsna tihti. Tunni aja pealt hakkas nagu paksenemist lubama ja peale kippus tekkima selline vahune kile või ma ei tea, mis asi. Seepärast segasin viimase 15 minutit üsna vahetpidamata. Lõpuks otsustasin, et nüüd on valmis. Segu polnud küll nii paks kui poekondenspiim, kuid kartsin ülekeetmist ja pealegi pidi piim külmkapis paksemaks minema. Üldiselt jäin tulemusega hästi rahule, kuid maius sai niiiii magus, et korraga üle ühe lusikatäie ei saa süüa ja seegi pole teab mis mõnu.

Üks lihtne soolane küpsetis kartulite, sibula ja juustuga, Good Foodist.

Mina panin sinna sisse:
u 600 g kartulit
kaks mugulsibulat
80 g tavalist juustu ja 150 g parmesani moodi juustu, sest mul lihtsalt olid need juustud olemas
väike sorts 35% rõõska koort (tundus, et äkki jääb ilma kuivaks)

tahtsin veel panna ka tsipake rosmariini ja tüümiani (värskeid), aga kuidagi läks meelest..

500 g lehttainast (mul sattus mingi väga pärmitainane lehttainas seekord, täitsa teistmoodi oli)
1 muna

Keeda kartulid ja suru kergelt puruks. Prae sibul enam vähem pehmeks, aga ära väga pruunista. Lisa purustatud kartulitele. Osa juustust riivi juurde, osa tükelda. Lisa soola, pipart, rõõsk koor, maitsetaimed. Sega segamini.
Kuumuta ahi 200 kraadini.
Rulli tainas piklikuks tükiks, umbes ahjuplaadi pikkuseks ja laiuseks. Kata küpsetusplaat küpsetuspaberiga ja tõsta tainas sinna peale. Tõsta täidis pikliku hunnikuna tainale ja tõsta külgedelt tainas üle täidis ja kinnita kuidagi :) Mina lõikasin ära ka otsad, kuna need jäid üle panni serva rippuma. Klopi muna lahti ja pintselda pirukas üle ning küpseta 30 minutit.
Maitses eriti hästi jahtunult ja ka järgmisel päeval.

reede, 12. märts 2010

Kikerherned kartuli ja spinatiga

Jäi ühes Good Foodis silma selline kikerherneroog. Ükspäev hakkasin tegema, aga selgus, et kikerherned olid otsas. Tartust õnnestus hankida kuivatatud kikerherneid ja hommikul tuli uskumatul kombel meelde need vette pehmenema panna. Kui rooga tegema hakkasin avastasin, et tegelikult on tegemist põhimõtteliselt selle meie lemmiku kikerhernesupi tahkema, kooreta versiooniga. Natuke naljakas siis tundus selle tegemine, kuid muidugi oli väga maitsev ja laps sõi ja kiitis. Seda juhtub ikka väga harva.
Pannile läks niisiis:

6 keskmist kartulit
veidi õli
1 sibul
2 küüslauguküünt
1 kasin teelusikatäis jahvatatud koriandrit ja sama palju ka jahvatatud vürtskööment
pool tl kurkumit
1 purk kikerherneid või kuivatatud kikerherneid, leotatult ja keedetult (kui keedad kikerherneid nt kerges puljongis, hoia see alles ja lisa hiljem roale)
3 spl tomatipüreed
külmutatud spinatit

1. Koori kartulid ja lõika kuubikuteks. Keeda soolaga maitsestatud vees enam vähem pehmeks (selleks kulus üsna vähe aega).
2. Haki kartulite keemise ajal sibul ja küüslauk ning hauta õlis pehmemaks. Lisa maitseained, sega läbi, lisa kikerherned ja veidi (50-100ml) vett või kikerhernekeeduvedelikku. Lisa tomatipüree. Kuumuta läbi.
3. Lisa spinat (kui on külmutatud, siis lase spinatil sulada). Kõige viimasena lisa kartulid ja kuumuta veel läbi. Lisa maitse järgi soola või pipart.

neljapäev, 11. märts 2010

Pasta türgi ubade ja sidrunimaitselise koorekastmega

Pole mingi uudis tegelikult, et sidrun ja pasta sobivad hästi kokku, aga ometi unustan selle alati ära ja siis kui jälle teen miskit olen üllatunud, et oi, kui suurepärane. Ühte eriti lihtsat sidruniga pastat olen teinud Jamie Oliveri retsepti järgi ja sinna läkski vist ainult sidrun, oliiviõli, seedermänniseemned ja parmesan. (aa, valetasin! olen teinud kahte, seda Jamie oma ja seda Nigella oma).
Seekord tegin veidi tihedamat kastet retsepti põhjal, mille leidsin ajakirjast Cook vegetarian! (juuli 2009). Natuke ühtteist muutsin koostisainetes ja kogustes, aga mitte ka palju.

Pasta türgi ubade ja sidrunimaitselise koorekastmega
kolmele

pastat (kasutasin spagette, ajakirjas soovitati pappardellet, ilmselt oleks hea ka linguine vms)
25 g magedat võid
2 küüslauguküünt
300 ml 35% rõõska koort (lahjemat ei maksa panna, muidu läheb tükki)
hakitud värskeid maitsetaimi, nt tüümiani, rosmariini ja salveid (mul oli ainult rosmariin ja panin seda u 1 spl. 2 spl oleks isegi mõnusam, originaalretseptis oli 4 spl, see läheks päris ürdiseks, aga maitse asi)
1 sidruni riivitud koor ja pigistatud mahl
80 g riivitud Parmesani või muud sarnast juustu
värskelt purustatud musta pipart
300 g türgi ube

1. Pane pasta jaoks vesi keema ja lisa ka soola. Keeda pasta. Kuna minul said potid otsa, keetsin ka oad koos pastaga. Kuna pasta keetmiseks läks 7 minutit ja ubade jaoks veidi vähem, lisasin oad siis kui pasta oli 2 minutit keenud. Pärast kurnasin koos sõelal ja lisasin kastmele. Kui soovid, võid oad muidugi ka eraldi keeta, aga ausalt öeldes ei näegi selleks põhjust.
2. Haki küüslauk peeneks. Kuumuta pannis või, lisa hakitud küüslauk ja kuumuta keskmisel kuumusel, kuni küüslauk hakkab mõnusasti lõhnama ja või kergelt vahutama. Ära küüslauku pruunista, jälgi hoolega.
3. Lisa rõõsk koor ja kuumuta peaaegu keemiseni, lisa maitsetaimed, sidrunikoor ja -mahl. Lisa Parmesan ja sega kergelt läbi. Lisa veidi pipart, vajadusel soola ja kuumuta veel veidi madalal kuumusel.
4. Lisa kurnatud pasta ja oad kastmele ja sega läbi ning serveeri kohe.

teisipäev, 9. märts 2010

Shpeherd´s pie - köögiviljad kartulipudrukatte all


Siin võib kasutada igasuguseid köögivilju ja ka muud püreed kui kartuli oma. Mul on kusagil retsept ka näiteks juurselleripüreega Shpeherd´s pie kohta, aga pole ise teinud. Ühesõnaga, see retsept on rohkem nagu suunanäitaja kui range õpetus.
Minu kogusest tuli neli korralikku portsu, tegin nendes Hispaania vormides, nagu pildiltki näha on. Aga olen teinud ka ühes suures vormis.

See on Briti kartulinõukogu retsept :) Pärit BBC Food lehelt: http://www.bbc.co.uk/food/recipes/database/vegetariansheperdspi_2477.shtml

Kartulipüree jaoks:
u 10 keskmist kartulit (retseptis oli 700 g öeldud)
piima (150ml) (mina panin nii palju kui tundus vajalik)
veidi tugevamat juustu

Köögiviljade jaoks
1 spl taimeõli
1 sibul
1 küüslauguküüs
1 sellerivars
1 porrulauk
1 porgand
1 purk ube, nt punaseid aedube või oasegu
1 400 gr purk purustatud tomateid või tomatipüreed
paar noatäit võid, kui soovid
1 tl (kuivatatud) maitsetaimi
soola ja pipart

1. Pane ahi sooja, 180 kraadi peale.
2. Koori kartulid, lõika väiksemaks (neljaks nt) ja keeda soolaga maitsestatud vees pehmeks.
3. Kui kartulid keevad, haki sibul, küüslauk, seller, porrulauk ja porgand ning prae neid 10 minutit pannil, keskmisel kuumusel.
4. Lisa oad, tomatid või tomatipüree, maitsetaimed ja vajadusel veidi vett. Maitsesta ja keeda tasakesi 5 minutit.
5. Kui kartulid on valmis, vala vesi ära kuumuta piim (teen sageli ka nii, et valan piima kartulitele peale ja kuumutan siis kergelt veel pliidil). Vala kuum piim kartulitele, lisa võitükid (kui kasutad) ja suru püreeks. Maitsesta, lisa juust ja sega läbi.
6. Tõsta köögiviljasegu vormi või vormidesse. Tõsta peale kartulipüree, silu ühtlaseks ja küpseta ahjus 20 minutit või kuni püree on pealt kuldpruun ja alt näib köögiviljasegu kergelt mullitavat.

Juba teist korda järjest lisan siia ainult lingi. Tegin Ragne leiutatud riisihelbekooki, mille võiks nimetada ka apelsinimaitseliseks kahepudrukoogiks. Nii et ideaalne hommikusöök ning minu kodus juba teistkordne külaline. Küll ainult minu enda soovil, rohkem siin erilisi fänne polnud.
Niisiis otse Ragne blogist: apelsinimaiguline kaerahelberiisikook.

teisipäev, 2. märts 2010

Kohupiimamuffinid kookose ja vaarikatega

Võrratud küpsetised. Klišee mõnes mõttes, kohupiim ja kookos ja vaarikad, nii läbinähtav. Aga paganama maitsev. Olen teinud juba päris mitu korda. Ühe korra muffinipanni puudmisel ka lihtsalt 24 cm koogivormi.
Retsept siin:
http://www.toidutare.ee/retsept.php?id=8940