reede, 30. jaanuar 2009

Juba kaks nädalat sirvin kokaraamatuid ja tahaks mingit kooki teha, aga pea on nii tühi, mitte midagi ei oska välja valida :( Täitsa kurb, teate :(

laupäev, 24. jaanuar 2009

Kihiline salat

Mmmm... polnud ammu teinud seda kihilist peedi-juustusalatit, sest kuidagi tüütu tundub. Igasuguseid asju on vaja osta ja keeta ja koorida ja riivida ja... ja noh, ega tegelt muud polegi :) No ühesõnaga, tuletas mulle meelde seda salatit Pille oma blogis ja nüüd tundus sobiv hetk salati kallale asuda.

Kasutasin salati jaoks:
5 väikest kartulit
pikk värske kurk
mõni muna (mul oli seekord üks, aga see oli ilmselgelt liiga vähe)
2 peeti
parajalt suur tükk juustu
pakk hapukoort
majoneesi

Kartuleid ja muna on vaja keedetult. Peeti oleks parem küpsetada ahjus.
Riivi kartul, peet, juust ja kurk. Lõika munad viiludeks või purusta kahvliga.
Ma ei tea, milline oleks ideaalne kihtide järjekord, aga mingitel arusaamatutel kaalutlustel panin kaussi kõigepealt kartuli, siis kurgi, hapukoore, majoneesi (kuigi parem oleks need enne kokku segada), peedi, juustu, hapukoore, majoneesi ja munad. Kata kauss toidukilega ja tõsta külmkapp seisma.

Salat sobib süüa küll juba mõned tunnid hiljem ja jägmisel päeval on ta parim.

Küpsised moosiga

Hästi lihtsad (nagu küpsised ikka) küpsised kookoshelveste ja moosiga. Pärit Good Foodist.

Vaja läheb:
250 gr toasooja, ehk siis pehmet, võid
150 gr suhkrut
1 munakollane
vanilliekstrakti või vanillisuhkrut vms
300 gr jahu

lisaks siis 100 gr kookoshelbeid ja moosi

Kuumuta ahi 180 kraadini. Tükelda või, ja hõõru suhkruga segamini. Lisa munakollane, siis vanillisuhkur, jahu ja kookoshelbed. Tee tainast väiksed pallid ja vajuta sõrmega pealt lohku, et saaks moosi küpsise peale panna. Tõsta moos lusikaga lohkudesse.


Küpseta ahjus 12-14 minutit ja jäta siis natukeseks pannile jahtuma.

reede, 16. jaanuar 2009

Läätse-riisiroog

Selline väga maitsev ja väga lihtne roog:

1 sibul
1 porgand
umbes kaks tassi läätsi
umbes 1 tass basmati riisi
karripulbrit või mõnda muud indiapärast maitseainet
veidike vett ka, ja kui on mingit head puljongipuru vms
praadimiseks võid

Haki sibul peeneks ja lõika porgand ka tükkideks. Sulata potis või ja kuumuta sibulat kaane all veidike. Lisa porgand, kuumuta. Lisa karripulber ja jälle, kuumuta natuke. Siis pane potti vett ja läätsed ja keeda tasakesi.. umbes 15 minutit. Siis lisa ka riis ja keeda tasakesi, kuni tundub valmis.

Imehea!

Roheline mahl


Pärt muudkui seletas, et on vaja mahla teha ja kui tegemiseks läks siis juhatas vägesid ja juhendas, mis mahlaks teha. Mahl tuli hea ja mõtlesin, et polegi vaja üles kirjutada, et jääb meelde. Tühjagi. Aga püüan siiski pingutada ja kirja panna, mis mahla sisse läks.

Roheline mahl
Kaks pirni, paar juppi kurki, üks kollane paprika, üks apelsin

Rohelisest mahlast tegime veel natuke paksemat mahla, püreestasime ühe banaaani sinna hulka, aga läks veidi mõrkjaks, nii et roheline variant oli raudselt parem.

laupäev, 10. jaanuar 2009

Kolm toitu ja üks retsept



Alustame siis pearoast. Nami-nami kokkame koos # 12 on teemaks läätsed. Väga hea teema, sest läätsed on head, aga läätsesuppi on liiga palju tehtud. Nüüd siis põhjust mõned uued läätsetoidud välja otsida. Ja mõned olen leidnudki juba - paar läätsehautist, läätsedega täidetud baklažaanid ja mõne uue supi võiks ka veel otsida. Aga eile siis alustuseks läätsesalat, lihtne aga hõrgu maitsega. Retsepti leidsin tastespottingu kaudu siit blogist, kust viidati edasi siia blogisse, kus selgus omakorda, et retsept on pärit kellegi Susan Spiceri kokaraamatust.

Läätsesalat

Läätsi (nii palju kui vaja, mul oli umbes 200-300 ml, ei mõõtnud täpselt) (kasutasin rohelisi läätsi)
1 sibul, kuhu sisse on pistetud mõned nelgid
loorberileht
soola
palsamiäädikat (panin u 3 spl)
oliiviõli (kah u 3 spl)
(küüslauku (mul läks meelest ja ilma oli väga hea, ei tundnud küüslaugust puudust, ilmselt tuleks väga vähe panna))
Pakk kirsstomateid
1/2 - 1 punane sibul
vürtskööment
basiilikut
kitsejuustu või fetat

Keeda läätsed sibula ja loorberilehega vees pehmeks. Loputa külma veega. Haki punane sibul peeneks. Sega läätsed suuremas kausis soola, palsamiäädika, oliiviõli, kirsstomatite, basiiliku, hakitud sibula ja vähekese vürtsköömnega. Jäta marineerima (mul seisis salati sedasi toasoojusel peaaegu paar tundi ja läks järjest paremaks, aga ilmselt päris mitmeks tunniks seisma jättes võiks tomati ja basiiliku veidi hiljem lisada, närtsivad väga ära muidu). Serveerimiseks tõsta läätsesalat taldrikule ja murenda peale kitsejuustu või fetat. Mina kasutasin fetat, sest kitsejuustu polnud.


Teiseks, ja ma ei tea üldse miks, tegin mingeid rasvas praetud tainaasju, kus sees oli ka kolm banaani. Hommikul selgus, et selliseid küpsetisi nimetatakse pontšikuteks :) Niisiis, jälle tastespottingust (no seal on lihtsalt nii hea ilusaid toidupilte käia vaatamas!) sattusin ühe ameerika proua toidublogisse, kus taustaks mängib kantrimuusika (esimesel korral ei leidnud kuidagi üles, kuidas seda välja lülitada, aga muusika on kusagil paremas servas siukse väikse gadgetina nagu nad siin blogides on), ja endalegi ootamatult printisin retsepti välja ja eile siis proovisin neid pontšikuid teha. Soojalt olid väga mõnusad, meenutasid rasvas praetud pärmitainapannkooke :) Hommikuks olid natuke lössis ja nukrad, aga äkki kannatab neid üles soojendada kuidagi. Tuhksuhkruga üle puistamine on hädavajalik, kui neid just tõesti pannkookide kombel moosiga ei plaani süüa.




Aga veel enne, hommikul, enne vaatetorni minekut, võtsin kätte ja proovisin müslibatoone teha jällegi. Seekord oma uuest kokaraamatust - Nigella Express - pärit retsepti järgi. Pidin kahjuks müsli üksi ahju küpsema jätma, seega ei saanud ma näha, et oleks pidanud veidike varem välja võtma, nii et natuke läks ikkagi jällegi liiga kõvaks mu müsli, seda retsepti proovin raudselt uuesti.

neljapäev, 8. jaanuar 2009

Mul on mingi küpsisehaigus. Tahaks kogu aeg küpsiseid teha ja küpsiseid süüa, hommikuks kohvi kõrvale eriti. Ja päeval vaatetornis on ju ka mõnus näksida. Või siis kodus lõunasöögiks. Aga kogu aeg samu küpsiseid ei taha, nii et ma siis natuke katsetan. Esimesed, ingveriga, läksid untsu. Maitse oli küll ok, aga vajusid üsna kokku ja vist liiga nätsked olid ka. Teised olid head, õnnestusid mõlemal korral. Kolmandad, vajusid veel mõnusamini pannil kokku kui esimesed. Retsept seekord pärit ühest blogist, siit. Võimalik, et kogused olid natuke paigast ära ja võimalik, et proovin uuesti, sest midagi neis ikkagi oli..on. Aga süües saavad sõrmed oioioi kui rasvaseks ja hambad väsivad vära. Kui järgmine kord paremini tulevad, panen retsepti ikka siia ka üles.

esmaspäev, 5. jaanuar 2009

Falafeli... link

Kuni ma siia lubatud (jällegi!) retsepti ja pildi panen, siis seniks üks videolink. Aga ma arvan, et järgmine kord kokku saades võikski ju falafeleid teha küll?

laupäev, 3. jaanuar 2009

Lõhe... midagi


Vanasti ütlesin sellise asja kohta terriin, viimasel ajal paté, aga põhimõtteliselt kõlbab ka lihtsalt kala öelda :) Ühesõnaga, olen nüüd kaks korda teinud seda ja mõlemal korral vaimustunud sööjaid kohanud. Teisel korral tuli parem kui esimesel korral, nii et on veel lootust ;)
Retsept on pärit ühest Kalaraamatust. Ja põhimõtteliselt käib see asi nii, et vaja läheb:

valget kala (olen kasutanud külmutatud heigi- või mintaifileed, 350 gr pakk)
pakk vahukoort
2 munavalget
soola ja pipart

ja natukese aja pärast
u 200 gr värsket lõhet või forelli

lisaks kalafileed või krevette või midagi

samuti võib lisada erinevaid maitsetaimi, nt tilli või midagi

Kõigepealt peenesta valge kala köögikombainis päris peeneks, lisa munavalge ja vahukoor. Viimati lisasin ka natuke riivsaia sest eelmine kord läks külmutatud kala osa natuke liiga vedelaks, no ikka päris vesiseks. Siis tõsta pool valge kala osa kuhugi kaussi, lisa punase kala tükid ja peenesta need ka koos ülejäänud seguga.
Kuumuta ahi 175 kraadini.
Küpsetamiseks kasutasin kahte päris pisikest keeksivormi, aga loomulikult sobib ka üks suur. Määri vorm võiga. Vormi põhja võib asetada näiteks lõhefilee ribad, pärast ilus vaadata. Siis nende peale valada valge kala segu. Valgele kalale võib asetada krevette või veel kalafileed või näiteks ka hakitud tilli. Lõpuks aseta ettevaatlikult peale punase kala segu. Tõsta vorm veevanni (nii et vesi ulatub poole vormini). Küpseta umbes tund ja 15 minutit või kauem, kui teed suurema vormiga, ma arvan.
Lase natuke jahtuda, kui ahjust välja võtad, siis aseta tagurpidi taldrikule ja jäta veel jahtuma. Süüa võib seda nii soojalt kui külmalt. Külmemalt on natuke parem. Ja kõrvale sobib mõni maitsestatud hapukoorekaste, näiteks mädarõika, soola, pipra ja veidikese palsamiäädikaga.

reede, 2. jaanuar 2009

Panen endale meeldetuletuseks siia ühe küpsiselingi:
http://marjukass.blogspot.com/2007/10/kpsised.html

neljapäev, 1. jaanuar 2009

Õnnestunud küpsised



Vahepeal läks mitu asja untsu. Jõulupuding ei tulnud nii hea ja mingisugune jõulurull ei tulnud üldse hea. Paté´d proovisin teha, see tuli täitsa hea, aga kaugeltki mitte täiuslik. Ja siis leidsin oma suurepärasest magustoitude raamatust mõranenud küpsised, mis on väga väga head ja mida tuleb palju. Väga mõnusad.

Mõranenud küpsised
60 tk

125 gr kuubikuteks lõigatud pehmet võid
379 gr pehmet pruuni suhkrut
1 tl vanilliessentsi (olen ise suvalise koguse vanillisuhkrut pannud)
2 muna
60 gr sulatatud tumedat šokolaadi
80 ml piima
340 gr jahu
2 spl kakaopulbrit
2 tl küpsetuspulbrit
veerand tl hakitud vürtsi (kuna on jõuluaeg, panin piparkoogimaitseainet)
85 gr hakitud pekanipähkleid (mul pold kummalgi korral :(
Pealepuistamiseks tuhksuhkrut
Sega hoolega või, suhkur ja vanill. Klopi ühekaupa hulka munad. Lisa segades ka piim ja šokolaad.
Tõsta jahu, kakao, küpsetuspulber, vürts või mud maitseained võisegu peale ja sega korralikult läbi. Tõsta vähemalt 3 tunniks või terveks ööks külmkappi.
Kuumuta ahi 180 kraadini. Vormi tainast teelusikaga pallid ja veereta tuhksuhkrus, nii et need oleksid üleni päris valged.
Aseta pallid päris suurte vahedega küpsetuspaberiga kaetud ahjuplaadile (mina panen oma tavalises mõõdus ahjuplaadile kokku 16 palli). Küpseta 15-20 minutit. Jäta mõneks minutiks plaadile jahtuma ja tahenema.


Söödavad, ütleme... DIY jõulukingitused ja joodavad jõulukingitused. Ei saanud ju enne jõule rääkida neist ;)

Küpsiste ja muffinite segud, kus on piisavalt palju erinevaid värvilisi asju, sobivad hästi purki panna. Ja maitsestatud viin sobib hästi pudelisse panna :)

Küpsisesegusid kokku pannes oli muidugi kindel plaan terve aasta küpsistel silm peal hoida ja parimad jõulukingiküpsised leida või siis tuunida, aga noh, eks ole..

Hiljem: Lingid jäid enne lisamata, siin nad nüüd on:
Küpsised on pärit Qsti blogist
Apelsinimaitseline naps Good Foodist
Kooreliköör ka Good Foodist
Ja ka muffinid on sealt samast :)